Asimetrik Fiber Internet

Fiber internet, yüksek hızlı internet teknolojisidir. Fiber internetin ADSL’den daha hızlı olmasının sebebi iletinin fiber optik denilen kablolar aracılığı ile yapılmasıdır. ADSL internet bağlantısı bakır telefon kabloları üzerinden gerçekleşmektedir. Fiber internet aktarımının sağlandığı fiber optik kablolarda ise aktarım, cam elyafı da denilen saç teli kalınlığındaki cam teller aracılığı ile sağlanır.

Standart ADSL paketlerinde hızın 24 Mbps’ye kadar çıkabilmektedir. Işık hızında iletim sağlayan bu kablolar sayesinde 1000 Mbps’ye kadar (1 Gbps) hızlı internet bağlantısı kurulabilir.

Fiber İnternet Avantajları Nelerdir?

Daha Hızlı

Fiber internet, diğer internet bağlantı türlerine göre çok daha hızlıdır.

Güvenli ve Kesintisiz

Fiber internet fiber kablo altyapısı nedeniyle diğer internet bağlantı türlerine göre daha güvenli ve kesintisizdir.

Telefon Hattına İhtiyaç Duymaz

Fiber internet sahibi olmak için telefon hattına ihtiyaç duyulmaz. Sabit telefon hattı olmadan da fiber internet hizmeti alınabilir.

Çevreye Duyarlı

Fiber optik kabloları, ısınıp soğutma sistemlerine ihtiyaç duyan bakır kablolara göre daha çok çevreye duyarlıdır.

Geleceğin Teknolojisi

Günümüz teknolojisinde ve yeni dijital dünya düzeninde bakır ya da daha farklı bir kablo sistemi yerine ışığın kablolardan geçiş şekliyle ilgilenilmektedir. Fiber internet kullanımı avantajları nedeniyle ülkemizde ve dünyada her geçen gün hızla artmaktadır. Bu artışın devam etmesi ve fiberin çok daha fazla alanda kullanılması beklenmektedir.